Reklama

Nowa twarz kalifa

Nowa twarz kalifa

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Samozwańczy kalif (wódz) Islamskiego Państwa w Iraku i Syrii (ISIS) pokazał się publicznie.
A

Abu Bakr al-Baghdadi, który dotąd ukrywał nawet twarz, wygłosił kazanie w meczecie w Mosulu. „Inaczej niż dawni królowie, nie obiecuję wam luksusu i bezpieczeństwa, lecz jedynie to, co Allah obiecał prawdziwym wyznawcom” – mówił, apelując do sunnitów z Iraku i Syrii, by dołączali do dżihadu i osiedlali się w jego kalifacie, para-państwie, które niedawno proklamował. Wprawdzie jego apel potępili wpływowi sunniccy kaznodzieje, kwestionując legitymizację Państwa Islamskiego. Ale Baghdadi tworzy fakty dokonane. Wystąpienie w Mosulu to punkt kulminacyjny w karierze terrorysty, która zaczęła się ponad dekadę temu. Według USA urodził się w 1971 r. w Samarze jako Ibrahim Ali al-Badri. Dziś jego dżihadyści twierdzą, że wywodzi się on z plemienia proroka Mahometa.
Absolwent uniwersytetu w Bagdadzie, doktor prawa islamskiego, był kaznodzieją w Samarze. Aresztowany przez Amerykanów,...

1693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]