Reklama

Nowa Ewa

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II jest autorem pojęcia „nowego feminizmu”. W jego rozumieniu kobieta jest równa mężczyźnie, nie jest jednak powołana do tego, by robić to samo, co on. Według papieża kobiecość znajduje najpełniejszą formę w macierzyństwie.
4

4 września 1995 r. w Pekinie rozpoczęła się Światowa Konferencja na temat Kobiet. Mary Ann Glendon była profesorką prawa na Uniwersytecie Harvarda, znaną przeciwniczką antykoncepcji i aborcji jako metod zapobiegania ubóstwu na świecie, gdy pod koniec sierpnia tamtego roku mianowano ją przewodniczącą watykańskiej delegacji. Jednak gdy jedni z entuzjazmem zauważyli, że po raz pierwszy w historii Watykanu kobietę obdarzono tak dużym wyróżnieniem, inni stwierdzili, że papież wybrał na przewodniczącą osobę o bardzo tradycyjnych poglądach.

W 22-osobowej delegacji znalazło się 14 kobiet. Stolica Apostolska, czemu dał wyraz jej rzecznik Joaquin Navarro-Valls, obawiała się, że konferencja będzie „krokiem wstecz w dziedzinie praw człowieka”. Kościół sprzeciwiał się „aroganckim” próbom narzucenia światu zachodniego modelu roli kobiety. Delegacja watykańska miała się temu przeciwstawiać,...

6201

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]