Reklama

Nowa Ewa

Nowa Ewa

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II jest autorem pojęcia „nowego feminizmu”. W jego rozumieniu kobieta jest równa mężczyźnie, nie jest jednak powołana do tego, by robić to samo, co on. Według papieża kobiecość znajduje najpełniejszą formę w macierzyństwie.
4

4 września 1995 r. w Pekinie rozpoczęła się Światowa Konferencja na temat Kobiet. Mary Ann Glendon była profesorką prawa na Uniwersytecie Harvarda, znaną przeciwniczką antykoncepcji i aborcji jako metod zapobiegania ubóstwu na świecie, gdy pod koniec sierpnia tamtego roku mianowano ją przewodniczącą watykańskiej delegacji. Jednak gdy jedni z entuzjazmem zauważyli, że po raz pierwszy w historii Watykanu kobietę obdarzono tak dużym wyróżnieniem, inni stwierdzili, że papież wybrał na przewodniczącą osobę o bardzo tradycyjnych poglądach.

W 22-osobowej delegacji znalazło się 14 kobiet. Stolica Apostolska, czemu dał wyraz jej rzecznik Joaquin Navarro-Valls, obawiała się, że konferencja będzie „krokiem wstecz w dziedzinie praw człowieka”. Kościół sprzeciwiał się „aroganckim” próbom narzucenia światu zachodniego modelu roli kobiety. Delegacja watykańska miała się temu przeciwstawiać,...

6201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]