Reklama

Nowa Ewa

Nowa Ewa

05.04.2005
Czyta się kilka minut
4 września 1995 r. w Pekinie rozpoczęła się Światowa Konferencja na temat Kobiet. Mary Ann Glendon była profesorką prawa na Uniwersytecie Harvarda, znaną przeciwniczką antykoncepcji i aborcji jako metod zapobiegania ubóstwu na świecie, gdy pod koniec sierpnia tamtego roku mianowano ją przewodniczącą watykańskiej delegacji. Jednak gdy jedni z entuzjazmem zauważyli, że po raz pierwszy w historii Watykanu kobietę obdarzono tak dużym wyróżnieniem, inni stwierdzili, że Papież wybrał na przewodniczącą osobę o bardzo tradycyjnych poglądach.
W

W 22-osobowej delegacji znalazło się 14 kobiet. Stolica Apostolska, czemu dał wyraz jej rzecznik Joaquin Navarro-Valls, obawiała się, że konferencja będzie “krokiem wstecz w dziedzinie praw człowieka". Kościół sprzeciwiał się “aroganckim" próbom narzucenia światu zachodniego modelu roli kobiety. Delegacja watykańska miała się temu przeciwstawiać, dyskutując o położeniu kobiet na świecie zgodnie z założeniami nowego feminizmu - pojęcia, którego autorem jest Jan Paweł II.

Po raz pierwszy użył go w 1980 r. podczas spotkania ze studentkami w brazylijskim Belo Horizonte. W “nowym feminizmie" kobieta to przede wszystkim osoba, której wartość jest niezależna od układów rodzinnych czy społecznych. Choć równa mężczyźnie, nie jest jednak powołana do tego, by robić to samo, co on. Papież stwierdził wręcz, że ograniczanie feminizmu do przejmowania ról dotychczas...

4988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]