Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Norwid wielokrotnie

Norwid wielokrotnie

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Marek Buś, wybitny norwidolog i zapewne najbardziej dziś kompetentny znawca recepcji Norwida w swej nowej pracy, obok interpretacji poszczególnych utworów autora „Vademecum” (jak słynna „Moja piosnka [II]”) portretuje sposoby czytania Norwida –

– przez badaczy literatury (jak Stanisław Pigoń czy Stefan Sawicki) oraz przez artystów, np. przez Czesława Miłosza (polemizując z przekonaniami autora „Ocalenia”, który Norwida wiązał z ideologią endecką), ukazując – zwłaszcza w tym drugim przypadku – żywą obecność norwidowskiego pasma w tkaninie kultury. Analizując estetyczne i teologiczne przekonania poety, odpowiada na pytanie, dlaczego jego twórczość powinna być obecna w nauczaniu Kościoła katolickiego, ale też, czy da się współcześnie czerpać z niej inspiracje w kwestiach związanych z narodową tożsamością: „myśleniem i kulturą sprawmy, żebyśmy byli Europie potrzebni. Naród, który nie potrafi twórczo korzystać z dorobku innych i nie uczestniczy w rozwoju cywilizacji, zostanie przez nią »kopnięty«”.

Marek Buś „Idee i formy. Studia i szkice o Norwidzie”, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2015.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]