Reklama

Niewinne oko nie istnieje

Niewinne oko nie istnieje

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Ta wystawa jest manifestacją nowej siły artystycznej. Potwierdza pojawienie się fenomenu o bardzo szerokim, jak się wydaje, zasięgu: "nowych dokumentalistów.
J

Jak czytamy w katalogu, fotografia dokumentalna przez wiele lat PRL-u nie istniała, bo gazetowy fotoreportaż nie jest tym samym, czym dokument fotograficzny. Jest w tej opinii sporo przesady, nie będę jednak polemizował ze specjalistami. Przyznam jedynie, że zadziwia mnie fascynacja młodych ludzi estetyką minionej epoki. To właściwie wystawa trzydziestolatków (dziewiętnastu spośród dwudziestu dwóch autorów urodziło się w latach 70.) - a w ich pracach widać poszukiwanie trwałości reliktów estetyki PRL. Bierze się to, jak się zdaje, trochę z młodzieńczej przewrotności, a trochę z chęci odnalezienia siebie w naszych czasach, gdy wolno już niemal wszystko.

Z jednej strony pogoń za oryginalnością spojrzenia albo tematu, z drugiej - utrwalanie banalności (tego drugiego jest może nawet więcej). Taka postawa wydaje się słuszna. Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że...

4855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]