Reklama

Chwila Wieczności

Chwila Wieczności

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Kiedy mowa o Cartier-Bressonie, trudno odłączyć prawdę od mitu. Mit narósł w zbyt wielu głowach.
Pierwsza leica Henri Cartier-Bressona / fot. Wikipedia
J

Już na wiele lat przed śmiercią był instytucją. Trudno się dziwić. Cartier-Bresson to kolejno: współzałożyciel spółdzielni Magnum Photos (agencji fotograficznej, która wpłynęła na wyobraźnię wizualną i zawodową niezliczonych fotoreporterów, i wzorzec dla niemal wszystkich innych agencji; dostać się do Magnum to ziszczony sen o potędze); autor teorii decydującego momentu, która wywarła wpływ na całe pokolenia fotografów (najpierw starali się Cartier-Bressona kopiować; kupowali aparat, jakim się posługiwał, z jednym obiektywem, bo uznawał tylko ten jeden, nawet jeździli w te same miejsca co on - a potem mozolnie wyzwalali się spod ciężaru skorupy i fotografowali po swojemu); człowiek, który był wszędzie, często w decydujących momentach właśnie; człowiek twardych zasad. Jeden z tych, którzy najsilniej naznaczyli fotografię XX wieku.

Jego fotografia - skupiona,...

12535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]