Reklama

Nieuniknione pytanie

Nieuniknione pytanie

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Ostatnio w gronie osób starających się żyć Ewangelią czytałem teksty Benedykta XVI z jego pielgrzymki do Polski. Szczególnie długo zatrzymaliśmy się na fragmencie homilii z placu Piłsudskiego, w którym Papież mówił: "Każdy chrześcijanin powinien konfrontować własne poglądy ze wskazaniami Ewangelii iTradycji Kościoła, aby dochować wierności słowu Chrystusa, nawet gdyjest ono wymagające ipo ludzku trudne dozrozumienia. Nie możemy ulec pokusie relatywizmu czy subiektywnego iselektywnego interpretowania Pisma Świętego.
W

Wypisaliśmy tematy, które budzą kontrowersje i spotykają się z niezrozumieniem. Większość z nich dotyczyła kwestii moralnych, takich jak antykoncepcja czy uczciwość w płaceniu podatków. Omawialiśmy je w ten sposób, że ktoś podważał wskazania Biblii i Kościoła, a reszta szukała argumentów, które mogłyby takiego relatywistę nawrócić. Bardzo często dochodziliśmy jednak do wniosku, że trudno znaleźć racje, które są zdolne przekonać każdego niedowiarka. Niemal bowiem na każdy argument można znaleźć kontrargument. Tym, co ostatecznie rozstrzyga o zaakceptowaniu i pragnieniu praktycznego zastosowania jakiejś prawdy wiary, jest zaufanie Bogu.

Co ciekawe, na naszej liście kwestii relatywizowanych nie znalazła się Eucharystia. Tymczasem czytając słowa Pana Jezusa: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie...

2632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]