Reklama

Nierząd konstytucyjny

Nierząd konstytucyjny

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Naczelna zasada konstytucjonalizmu polega na ustanowieniu reguł życia zbiorowego ponad polityką. Planowane przez PO zmiany w Konstytucji czeka jednak przeprawa polityczna.
Z

Zamysł Platformy Obywatelskiej jest dwustopniowy. W pierwszym etapie zmiany w Konstytucji miałyby dotyczyć spraw relatywnie mało kontrowersyjnych, takich jak pozbycie się przestępców z Sejmu i Senatu czy ograniczenie immunitetu parlamentarnego. W drugim etapie Platforma zabiega już o korektę ustrojową: dryf w stronę systemu jednoznacznie parlamentarno-gabinetowego.

Konstytucjonalizacja polityki

Jednak - jak to w polityce - nawet ten pierwszy zakres zmian nie będzie łatwy do przeprowadzenia. Gdy chodzi o propozycję usunięcia z życia parlamentarnego przestępców, jest oczywiste, że łatwość sejmowych karier takich ludzi jak Andrzej Lepper każe coś z tym problemem zrobić. Kwestia, jak daleko się posunąć w ograniczaniu biernego prawa wyborczego, pozostaje jednak otwarta. Opozycja ma rację, gdy wskazuje, że przyjęta w projekcie PO...

10371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]