Reklama

3 x nie

3 x nie

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Reforma konstytucyjna musi premiować zasadę "zwycięzca bierze wszystko", ale jedynie na polu tego, co polityczne. Rząd musi wreszcie uzyskać skuteczne instrumenty wdrażania programu, który go wyniósł do władzy.
Rys. Mirosław Owczarek
P

Plan reform ustrojowych, zaprezentowany przez premiera Donalda Tuska z okazji 100 dni rządu PO-PSL, wywołał rozbieżne opinie klasy politycznej.

***

Zdzisław Krasnodębski, socjolog blisko związany politycznie z Prawem i Sprawiedliwością, ocenia zarys reform ustrojowych przedstawiony przez Tuska jako przynależny raczej do domeny politycznego spektaklu, nie zaś jako rzeczywisty zamiar zmian instytucjonalnych. Pisze: "trudno nie odnieść wrażenia, iż to kolejny element obranej przez Platformę Obywatelską taktyki politycznej. (...) Niewątpliwie mamy do czynienia głównie z poszukiwaniem usprawiedliwienia dla niemocy obecnego rządu". Autor zauważa zarazem, że pewna nieprzejrzystość przepisów konstytucji w zakresie roli prezydenta jest faktem i że dla dobra państwa rola ta powinna ulec wzmocnieniu: "silniejsza władza prezydencka to sprawniejsze...

9363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]