Reklama

Nierówność z własnej woli

Nierówność z własnej woli

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Wprawdzie jest oburzające to, co skrajni konserwatyści oraz ludzie po prostu podli uważali i uważają - że jeżeli komuś jest gorzej w życiu, to sam sobie winien i nie należy się nad nim litować - ale problem nierówności z wyboru istnieje. Pierwszym i być może jedynym powodem tej nierówności jest lenistwo, czyli grzech.
D

Dostrzegamy to w najbardziej banalnych sytuacjach. Można być mniej lub bardziej zdolnym do nauki języków, ale w dzisiejszych czasach niemal każdy jest w stanie się ich nauczyć, nawet sam w domu. Jeżeli tego nie czyni, jest leniem i niech nie narzeka, że ma trudniejszą sytuację, że mu ciężej zdobyć pracę. A już doprawdy komicznie to wygląda, kiedy języków obcych nie znają wybitni politycy w wieku średnio zaawansowanym. Nie tylko dlatego, że nie zawsze dobrze jest się porozumiewać przez tłumaczy, ale również dlatego, że nie śledzą na bieżąco pasjonujących polemik, jakie toczą się w poważnych czasopismach amerykańskich czy francuskich. Można korzystać naturalnie z omówień, ale to nie to samo.

Na zupełnie innym, ale też banalnym poziomie lenistwo pojawia się wśród ludzi, którzy ledwie wiążą koniec z końcem, a mimo to nie chce im się zarobić. Kiedyś szukaliśmy...

3554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]