Reklama

Nieprzemijające

Nieprzemijające

09.12.2019
Czyta się kilka minut
„Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” (Łk 21, 33) – mówi Jezus w swej mowie eschatologicznej, w redakcji św. Łukasza.
W

Wszystko w świecie przemija. Słowo Jezusa trwa. Paradoks? Cóż szybciej przemija niż słowo? Czyż nie wydaje się ono najbardziej ulotne? I słabe? Liturgia przypomniała nam niedawno to Jezusowe zdanie wraz ze stanowiącym pierwsze czytanie fragmentem proroctwa Daniela, mówiącym o czterech bestiach, podobnych – pierwsze trzy – do lwa, niedźwiedzia, pantery; czwarta zaś „okropna i przerażająca, o nadzwyczajnej sile, miała potężne zęby z żelaza i miedziane pazury... i miała dziesięć rogów” (Dn 7, 2-14). Egzegeci zgodnie identyfikują owe bestie jako następujące kolejno po sobie historyczne potęgi: Babilończyków, Medów, Persów i Greków Aleksandra Macedońskiego.

Wszystkie przeminęły. Podobnie jak te, które w historii biblijnej nastąpiły po nich: Syria Seleucydów i Rzym. Rzym! Wieczne Miasto nie okazało się wieczne...

„Słowa moje nie przeminą” – mówi Jezus. Dlaczego? Bo nie są to...

2906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]