Reklama

Niepotrzebne cierpienie

Niepotrzebne cierpienie

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Prawdopodobnie muszek owocowych nie boli przeprowadzanie doświadczeń naukowych. Mimo to kilka lat temu studenci Uniwersytetu Łódzkiego zaprotestowali na zajęciach z genetyki przeciwko ich usypianiu. Choć po wybudzeniu mogły latać, studenci twierdzili, że niepotrzebnie narażają je na cierpienie. W przypadku doświadczeń na kręgowcach sytuacja jest jednoznaczna: żaby ogłusza się uderzeniem łebka o brzeg umywalki; rozkrojone szczury zamiast uśmiercić wyrzuca się do kosza na śmieci; psy i koty miesiącami przetrzymywane są w ciasnych klatkach zwierzętarni przy labolatoriach. To, oczywiście, nie jest norma. Ale też, jak alarmują pracownicy towarzystw opieki nad zwierzętami, wcale nie wyjątki.
W

Według ostatniej nowelizacji ustawy o doświadczeniach na zwierzętach, kontrolę nad eksperymentami będą sprawowali wyłącznie inspektorzy weterynaryjni, już bez udziału komisji etycznych. Sejm zdecydował, że przedstawicieli nauki (m.in. humanistyki) oraz towarzystw opieki nad zwierzętami trzeba odsunąć od oceny traktowania zwierząt doświadczalnych, ponieważ żądają opłat za pracę (Katarzyna Turzańska z krakowskiej komisji etycznej podważyła tę “oszczędność", argumentując, że jej komisja nigdy gratyfikacji nie żądała) oraz nie sprecyzowano warunków współpracy komisji z inspekcją (dlaczego więc ich nie opracowano przy okazji nowelizacji?). Tworzenie komisji bioetycznych przy uczelniach i labolatoriach jest zgodne z wymogami europejskiej konwencji o ochronie zwierząt doświadczalnych z 1986 r. Trudno dociec, na jakie zapisy prawa europejskiego powoływali się posłowie, uzasadniając...

1958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]