Reklama

Ładowanie...

Niepokój Ogrodnika

14.03.2004
Czyta się kilka minut
Podczas wakacji w górach moja znajoma czytała jedenastoletniej siostrzenicy wiersze ks. Jana Twardowskiego. Dziewczynka słuchała bardzo uważnie. W czasie jednej z wycieczek, widząc motyla, wykrzyknęła: Pan Bóg zesłał nam motyla, by nas zaprowadził do domu. Później w rozmowach wielokrotnie wracaliśmy do tego wątku, a motyl stał się synonimem znaku dawanego człowiekowi przez Boga.
-

---ramka 325429|prawo|1---Okazało się, że odrobina uwagi wystarczy, by w świecie, który do tej pory wydawał się milczący, dostrzegać wielorakie sygnały wysyłane przez Boga do człowieka. Zbiegi okoliczności, niespodziewane spotkania, rozmowy z nieznajomymi, lektury, które wpadły w ręce, wspomnienia, które nabrały nowych znaczeń. Wszystko to delikatnie odsyła do rzeczywistości przekraczającej codzienność. Dla człowieka umiejącego patrzeć i słuchać świat jest zaproszeniem do miłości, które kieruje do niego Bóg. Trudność polega na tym, by nauczyć się Jego języka.

Słowo Boże odczytywane w trzecią niedzielę Wielkiego Postu jest lekcją takiego języka. Z jednej strony Bóg przez księgi Starego i Nowego Testamentu przypomina, jak działał w historii, wyprowadzając swój naród z domu niewoli, z drugiej strony wskazuje, że również bieżące wydarzenia są wezwaniem do...

2620

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]