Reklama

Niepodległość i nierozsądek

Niepodległość i nierozsądek

10.11.2014
Czyta się kilka minut
Tęsknię do czasów, w których ktoś (rzecz jasna: Polak) chciał przekonywać Polaków, że powstania to rzecz niezdrowa, a pamięć o nich szkodliwa.
S

Szło to mniej więcej tak: zamiast „czcić klęski”, powinniśmy raczej mówić o pięknie płacenia podatków, wadze czytelnych znaków drogowych i wartości zdrowego rozsądku.
Dzieje Polaków co prawda pokazują, że naprawdę głupie powstanie zrobiliśmy jedno – listopadowe. Inne albo wybuchały w okolicznościach uniemożliwiających podejmowanie rozumnych decyzji, albo wygrały. Zdrowy rozsądek pokazuje natomiast, że w ekstremalnych sytuacjach przydają się ekstremalne cechy nie-ludzkie, jak ofiarność i gotowość na nierozsądne ryzyko. Oraz na to, że przeciwstawianie rozsądku i odwagi ma tyle sensu, co przeciwstawianie różnych przejawów dobra.
Od kiedy PO i PiS podzieliły się z grubsza historią (PiS wziął powstania, PO pozytywizm), tamta debata uległa marginalizacji. Szkoda! Dylemat, jak sobie poradzić z dziedzictwem przegranych powstań, nie został jeszcze rozstrzygnięty.

922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]