Reklama

Niepewna ręka rynku

Niepewna ręka rynku

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Laureatem nobla z ekonomii został Richard H. Thaler, amerykański ekonomista badający wpływ emocji ludzkich na funkcjonowanie gospodarki.
S

Sedno poglądów badacz przedstawił w napisanej razem z Cassem Sunsteinem książce „Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness”. Autorzy piszą w niej, że wiara w racjonalność zachowań ekonomicznych jednostek (jeden z fundamentów neoliberalizmu) rzadko znajduje pokrycie w rzeczywistości. Rozwiązaniem według autora może być coś, co on sam nazywa libertariańskim paternalizmem – czyli taki wpływ na zachowanie ludzi, by ich życie było dłuższe, zdrowsze i lepsze. Jako przykład takich działań noblista podaje umieszczenie zdrowej żywności w sklepiku szkolnym na wysokości wzroku uczniów; dzięki temu jej sprzedaż gwałtownie rośnie.

Sylwetkę noblisty przybliżymy w kolejnym numerze „TP”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]