Reklama

Ładowanie...

Niepewna ręka rynku

Niepewna ręka rynku

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Laureatem nobla z ekonomii został Richard H. Thaler, amerykański ekonomista badający wpływ emocji ludzkich na funkcjonowanie gospodarki.
S

Sedno poglądów badacz przedstawił w napisanej razem z Cassem Sunsteinem książce „Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness”. Autorzy piszą w niej, że wiara w racjonalność zachowań ekonomicznych jednostek (jeden z fundamentów neoliberalizmu) rzadko znajduje pokrycie w rzeczywistości. Rozwiązaniem według autora może być coś, co on sam nazywa libertariańskim paternalizmem – czyli taki wpływ na zachowanie ludzi, by ich życie było dłuższe, zdrowsze i lepsze. Jako przykład takich działań noblista podaje umieszczenie zdrowej żywności w sklepiku szkolnym na wysokości wzroku uczniów; dzięki temu jej sprzedaż gwałtownie rośnie.

Sylwetkę noblisty przybliżymy w kolejnym numerze „TP”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]