Reklama

Niemożliwa konieczność

Niemożliwa konieczność

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Historia Holokaustu przekształca się w mit. Rodzą się nowe sposoby opowiadania. Pozostaje pytanie o wybór elementów, które zostaną zapamiętane, i pytanie o możliwość nadużyć.
N

Na lotnisku w podkrakowskich Balicach ląduje wyczarterowany samolot z Paryża. Za chwilę wysypią się z niego dzieci, by wsiąść do autokarów i pojechać z nauczycielami do Oświęcimia. Wieczorem znów samolot; kolację zjedzą już w domu. Całodzienna lekcja w Auschwitz stanowi we Francji fragment programu nauczania o Holokauście.

Pamięć o nim stała się jednym z elementów tożsamości świata Zachodu. Ale przecież od pokoleń przeżywamy przeszłość świadomi prawdziwości dwóch sprzecznych twierdzeń: tego o historii - nauczycielce życia i tego, które mówi, że historia nie uczy niczego. Pamięć historyczna zawsze jest konstruktem - opartym nie tylko na tym, co minione, ale także, a może przede wszystkim na tym, co obecne.

Obowiązek pamiętania obejmuje dziś nie tylko wnuki, ale i prawnuki tych, którzy mogliby zaświadczyć o wydarzeniach sprzed ponad...

8110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]