Reklama

Niełatwo być następcą Wojtyły

Niełatwo być następcą Wojtyły

07.08.2016
Czyta się kilka minut
Bóg obdarzył kardynała Macharskiego przenikliwą inteligencją oraz znakomitym, autoironicznym poczuciem humoru. Kraków go pokochał.
Przed oknem papieskim, Kraków, 2 kwietnia 2005 r. Fot. Piotr Polak / PAP
M

Mówiło się w mieście, że kardynał Wojtyła przygotowuje księdza Franciszka Macharskiego na swego następcę. Czy tak rzeczywiście było? Nie wiem. Wszyscy jednak wiemy, że następcą na krakowskiej stolicy arcybiskupiej go mianował. Następca nie miał łatwo. Mankamentem nowego arcybiskupa było to, że… nie był Wojtyłą. On sam musiał być pod dużą presją psychiczną, bo początkowo nawet w sposobie mówienia (podświadomie) naśladował wielkiego poprzednika.

Nie próbował jednak być Wojtyłą. Był sobą. Krakowianinem z dziada, pradziada (jego przodek, Czech Hawełka, osiadł w Krakowie w 1876 r.; dziad i ojciec kardynała zasłynęli jako właściciele znakomitej restauracji w Rynku Głównym oraz jako kolekcjonerzy i mecenasi sztuki – do rodziny Macharskich należał pałac Krzysztofory).

Doskonale znał Kraków i różne mikrokosmosy tego miasta. Wiedział, kto tu jest kim, i pilnie tę wiedzę...

6703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]