Reklama

Niekochana starość

Niekochana starość

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Bankowcom nie podoba się podeszły wiek. Prof. Jerzy Jedlicki opisał na łamach Gazety Wyborczej swoje perypetie z ubieganiem się o kartę kredytową: dano mu do zrozumienia, że jej nie otrzyma ze względu na wiek (wnioski osób po siedemdziesiątce są odrzucane bez podawania powodu odmowy).
R

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał takie praktyki za dyskryminację. Bankowcy odpowiedzieli tłumaczeniem, że w Polsce terminowe spłacanie kredytów przebiega trzy razy gorzej niż na Zachodzie, więc jak w takiej sytuacji oczekiwać udzielania kredytów osobom, które z racji wieku nie gwarantują ich spłaty?

W wymiarze liczb i zysków wszystko się zgadza. Ale czy taka perspektywa powinna być dominująca? Przecież nie tylko bankowcom nie podoba się starość. Osoby w “pewnym wieku" mogą spotkać się z odmową kosztownego leczenia przewlekłych chorób. To one, jeżeli zamierzają dorobić sobie na emeryturze, słyszą, że zajmują miejsca pracy. To one “blokują zmiany" w firmach, gdzie młodsza generacja ma ochotę na gruntowne reformy, wykluczające już nie tylko doświadczenie, ale i samą obecność osób starszych. To im najtrudniej odnaleźć się w gwałtownie zmieniającym się świecie,...

1304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]