Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Niekochana starość

Niekochana starość

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Bankowcom nie podoba się podeszły wiek. Prof. Jerzy Jedlicki opisał na łamach Gazety Wyborczej swoje perypetie z ubieganiem się o kartę kredytową: dano mu do zrozumienia, że jej nie otrzyma ze względu na wiek (wnioski osób po siedemdziesiątce są odrzucane bez podawania powodu odmowy).
R

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał takie praktyki za dyskryminację. Bankowcy odpowiedzieli tłumaczeniem, że w Polsce terminowe spłacanie kredytów przebiega trzy razy gorzej niż na Zachodzie, więc jak w takiej sytuacji oczekiwać udzielania kredytów osobom, które z racji wieku nie gwarantują ich spłaty?

W wymiarze liczb i zysków wszystko się zgadza. Ale czy taka perspektywa powinna być dominująca? Przecież nie tylko bankowcom nie podoba się starość. Osoby w “pewnym wieku" mogą spotkać się z odmową kosztownego leczenia przewlekłych chorób. To one, jeżeli zamierzają dorobić sobie na emeryturze, słyszą, że zajmują miejsca pracy. To one “blokują zmiany" w firmach, gdzie młodsza generacja ma ochotę na gruntowne reformy, wykluczające już nie tylko doświadczenie, ale i samą obecność osób starszych. To im najtrudniej odnaleźć się w gwałtownie zmieniającym się świecie,...

1304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]