Reklama

Ładowanie...

Niedziela pracująca

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Kościół katolicki, obok sfery budżetowej, jest największym pracodawcą w Polsce. Jak wygląda od kuchni kościelny „zakład pracy”?
Maciej Skoczyński, organista w kościele pw. św. Kazimierza. Kraków, lipiec 2013 r. Fot. Bartosz Siedlik dla „TP”
K

Ksiądz Piotr niedzielną Mszę o 7 rano odprawia na czczo. Uwijają się z kościelnym i organistą w 48 minut. Na siódmą w niedzielę rzadko jakiś ministrant się zerwie, więc kościelny, pan Grzegorz, wszystko robi sam. – To lepiej nawet. Jak młodzi ministranci przyjdą, wszystko się rozwleka. A tak, sam wszystko obskoczę aż miło – mówi. Organista, pan Jan, też jest zadowolony: – Jak wszystko przygotuję w sobotę wieczorem, to na niedzielę rano na chór mogę wpaść nawet za dziesięć siódma.
Ale dzień na plebanii zaczyna się znaczne wcześniej. Gospodyni, pani Maria, przychodzi na 6.30. Przygotowuje śniadanie. Jedzą je potem wszyscy, cała parafialna drużyna: ks. proboszcz Kazimierz, wikary ks. Piotr, organista pan Jan, kościelny pan Grzegorz i gospodyni pani Maria.
Są tu pracownikami. Mają podpisane umowy zgodnie z prawem. Płacą podatki, odprowadzają składki i domagają się urlopu. Gdy...

14893

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]