Reklama

Niedziela pracująca

Niedziela pracująca

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Kościół katolicki, obok sfery budżetowej, jest największym pracodawcą w Polsce. Jak wygląda od kuchni kościelny „zakład pracy”?
Maciej Skoczyński, organista w kościele pw. św. Kazimierza. Kraków, lipiec 2013 r. Fot. Bartosz Siedlik dla „TP”
K

Ksiądz Piotr niedzielną Mszę o 7 rano odprawia na czczo. Uwijają się z kościelnym i organistą w 48 minut. Na siódmą w niedzielę rzadko jakiś ministrant się zerwie, więc kościelny, pan Grzegorz, wszystko robi sam. – To lepiej nawet. Jak młodzi ministranci przyjdą, wszystko się rozwleka. A tak, sam wszystko obskoczę aż miło – mówi. Organista, pan Jan, też jest zadowolony: – Jak wszystko przygotuję w sobotę wieczorem, to na niedzielę rano na chór mogę wpaść nawet za dziesięć siódma.
Ale dzień na plebanii zaczyna się znaczne wcześniej. Gospodyni, pani Maria, przychodzi na 6.30. Przygotowuje śniadanie. Jedzą je potem wszyscy, cała parafialna drużyna: ks. proboszcz Kazimierz, wikary ks. Piotr, organista pan Jan, kościelny pan Grzegorz i gospodyni pani Maria.
Są tu pracownikami. Mają podpisane umowy zgodnie z prawem. Płacą podatki, odprowadzają składki i domagają się urlopu. Gdy...

14893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]