Reklama

Niedługo będzie lepiej – Kropka? Pytajnik? Wykrzyknik?

Niedługo będzie lepiej – Kropka? Pytajnik? Wykrzyknik?

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Putinowska umowa społeczna z lat "zerowych" naszego nowego, wielce obiecującego tysiąclecia - opierająca się na ideologii drogich i wiecznie drożejących węglowodorów i prostym równaniu: społeczeństwo oddaje swobody obywatelskie za stabilność w wypłacie pensji i emerytur i nie bawi się w politykę - odeszła do lamusa historii.
K

Kryzys - to brzydkie słowo na sześć liter, którego używania w mediach zabraniały rządowe okólniki jeszcze jesienią zeszłego roku - dziś coraz częściej pada z ust najwyższych urzędników. Rządzący tandem prezydent--premier w pocie czoła pochyla się nad programem antykryzysowym.

Ale ludzie "na dole" nie bardzo rozumieją, dlaczego gospodarkę kraju ma uratować przelewanie strumyka pieniędzy ze "zbiorników retencyjnych" (funduszy stabilizacyjnych) do kieszeni ludzi stojących najbliżej władzy.

Ludzie "na dole" liczą pieniądze we własnych portfelach i miny mają niewesołe: już 35 proc. Rosjan ma kłopoty z otrzymywaniem pensji, a przewiduje się, że do końca roku pracę straci dziewięć milionów ludzi.

Mitologia stabilności usadowionej na ropie i gazie rozpada się jak domek z kart. Naczelny polityczny hipnotyzer, Władimir Władimirowicz...

2993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]