Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Niedelikatność arcybiskupa

Niedelikatność arcybiskupa

17.04.2017
Czyta się kilka minut
Homilię skierowaną do księży w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki poświęcił wierności kapłańskiej. Ale zanim poruszył ten temat, mówił o zeświecczeniu współczesnej kultury, stanowiącym wyzwanie dla Kościoła.
N

Nie ma już miejsca na sacrum – mówił przewodniczący Episkopatu. – Jest to wizja społeczeństwa odarta z moralności i tradycji chrześcijańskiej”. Jakby w kontrapunkcie do tej pesymistycznej wizji metropolita poznański wspomniał o dwóch jego zdaniem pozytywnych wiadomościach. Pierwsza to ta, że wiele krajów (wyjątkiem okazała się Europa) podczas niedawnej 50. sesji Komisji ONZ ds. Ludności i Rozwoju odrzuciło dokument, który pod pozorem propagowania praw reprodukcyjnych i seksualnych oraz tzw. „wszechstronnej edukacji seksualnej” szerzył aborcję, środki antykoncepcyjne i demoralizację młodzieży. Druga dobra wiadomość to ta, że „minister kultury cofa dotację dla obrazoburczego chorwackiego reżysera, który został wyznaczony na kuratora tegorocznego Malta Festiwal 2017”. Chodzi o Olivera Frljicia, reżysera kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”. Zdaniem abp. Gądeckiego to świadectwo „jakiegoś otrzeźwienia w Polsce”.

Biskup ma prawo krytykować wydarzenia ze sfery kultury, jeśli uznaje, że przynoszą one ludziom szkodę. Taka krytyka powinna być roztropna, zwłaszcza jeśli dotyczy działań artystycznych, obliczonych na prowokację (możliwe, że słowa arcybiskupa rozreklamują poznański festiwal). Nie jest też dziwne, że Kościół krytykuje podejście traktujące aborcję jako „prawo reprodukcyjne”. Co prawda, można mieć zastrzeżenia do stawiania obok siebie aborcji i antykoncepcji jako działań równie szkodliwych, ale dopóki Magisterium dostrzega także w antykoncepcji zło moralne, takie zestawy będą się w homiliach pojawiać.
Natomiast jedno zestawienie absolutnie nie powinno się w homilii abp. Gądeckiego pojawić. Przewodniczący Episkopatu powiedział, że cieszy go, iż coraz więcej krajów odrzuca programy pomocowe, uzależnione od przyjęcia programów edukacyjnych oswajających dzieci m.in. z pornografią (?) i transseksualizmem. Doświadczanie niezgodności płci psychicznej z płcią fizyczną w transseksualizmie przynosi głębokie cierpienie, prowadzące często do samobójstwa. Osoby te zwłaszcza w Kościele powinny spotykać się ze szczególną delikatnością. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]