Reklama

Ładowanie...

Niech rozstrzygnie ONZ

z Watykanu
09.03.2003
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II jest zdecydowanie przeciwny wojnie prewencyjnej z Irakiem i sprzeciw ten wyraził już, od października, kilkanaście razy. Papież utrzymuje, że rozbrojenie Iraku może się dokonać na drodze pokojowej - aby to ułatwić, wysłał nawet kard. Rogera Etchegaraya do Bagdadu. Spotyka się kolejno z protagonistami kryzysu, a 5 marca ogłosił dniem modlitwy i postu.
U

Uroczysty apel w tej sprawie Papież wygłosił w dniu Bożego Narodzenia, wzywając wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli do „ugaszenia złowrogich zarzewi konfliktu, który, przy zaangażowaniu wszystkich, może nie nastąpić”.

W przemówieniu do korpusu dyplomatycznego 13 stycznia Jan Paweł wyliczył racje, na których opiera przekonanie, że ewentualne uderzenie na Irak jest nie do zaakceptowania: „Do wojny można uciekać się tylko jako do ostatecznej możliwości i z poszanowaniem ściśle określonych warunków, nie zapominając o konsekwencjach, jakie dotykają ludność cywilną podczas działań wojennych i po ich zakończeniu”.

Sprzeciw Papieża - na ile można wnioskować z wypowiedzi jego rzeczników - odnosi się w istocie do dwóch aspektów amerykańskiego projektu ataku na Husajna: nie ma on charakteru „ostatecznej możliwości” (sprawa nie jest nagląca, istnieją inne możliwości...

5183

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]