Reklama

Ładowanie...

Niech otworzą się ich oczy

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Jak traktować antysemitę i jego poglądy? Pytanie doniosłe w rocznicę 20-lecia naszej wolności, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę odradzanie się ideologii endeckiej pod koniec 20-lecia międzywojennego.
N

Na łamy "Tygodnika" powrócił temat antysemityzmu i stosunków polsko-żydowskich - temat wciąż aktualny, zwłaszcza w kontekście polskiego Kościoła. W numerze 30. ukazał się tekst Michała Bilewicza, będący krytyczną reakcją na rozmowę z Jeanem-Yves’em Potelem ("TP" nr 27), który zdawał się bagatelizować powszechność antysemickich oraz nadmiernie akcentować znaczenie anty-antysemickich poglądów i działań. Przytoczone przez Bilewicza badania wskazują na zjawisko, o którym pisałem już w latach 90., przeciwstawiając się interpretacji antysemityzmu wśród Polaków jako "tradycyjnie religijnego". Antysemityzm oparty na religijnych przesądach zanika i będzie zanikał: dane Bilewicza pokazują, że wiara w porywanie dzieci na macę to co najwyżej regionalny folklor, a nie podstawa realnych postaw i możliwych zachowań istotnych kręgów społecznych.

Co innego jednak z ...

16776

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]