Reklama

Niech otworzą się ich oczy

Niech otworzą się ich oczy

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Jak traktować antysemitę i jego poglądy? Pytanie doniosłe w rocznicę 20-lecia naszej wolności, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę odradzanie się ideologii endeckiej pod koniec 20-lecia międzywojennego.
N

Na łamy "Tygodnika" powrócił temat antysemityzmu i stosunków polsko-żydowskich - temat wciąż aktualny, zwłaszcza w kontekście polskiego Kościoła. W numerze 30. ukazał się tekst Michała Bilewicza, będący krytyczną reakcją na rozmowę z Jeanem-Yves’em Potelem ("TP" nr 27), który zdawał się bagatelizować powszechność antysemickich oraz nadmiernie akcentować znaczenie anty-antysemickich poglądów i działań. Przytoczone przez Bilewicza badania wskazują na zjawisko, o którym pisałem już w latach 90., przeciwstawiając się interpretacji antysemityzmu wśród Polaków jako "tradycyjnie religijnego". Antysemityzm oparty na religijnych przesądach zanika i będzie zanikał: dane Bilewicza pokazują, że wiara w porywanie dzieci na macę to co najwyżej regionalny folklor, a nie podstawa realnych postaw i możliwych zachowań istotnych kręgów społecznych.

Co innego jednak z ...

16776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]