Reklama

Ładowanie...

Nie do wiary

20.08.2012
Czyta się kilka minut
„Szanujemy przekonania innych, ale nie możemy tkwić w przeszłości” – mówił abp Henryk Muszyński. „Fałszywe pojednanie ma przykryć sowieckie zbrodnie NKWD i KGB na Polsce i Polakach” – głosił tymczasem jeden z transparentów prawicowej demonstracji.
1

17 sierpnia znalazła finał kilkuletnia praca polskiego Kościoła i rosyjskiej Cerkwi. W reprezentacyjnej oprawie warszawskiego Zamku Królewskiego patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik podpisali „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”. To pierwszy tego typu dokument prawosławnych i katolików z obu państw. Tysiąc lat po rozłamie Kościoła największa wspólnota chrześcijan obrządku wschodniego przemówiła jednym głosem z czwartym pod względem liczby członków katolickim Kościołem Europy. Dla wielu obserwatorów „Przesłanie” jest krokiem na drodze do spotkania papieża z rosyjskim patriarchą. Benedykt XVI pozdrowił zresztą z Castel Gandolfo Cyryla I oraz polskich prawosławnych. „To ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość” – powiedział o orędziu.

– Teraz wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy to duszpastersko –...

7262

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]