Reklama

Nie do wiary

Nie do wiary

20.08.2012
Czyta się kilka minut
„Szanujemy przekonania innych, ale nie możemy tkwić w przeszłości” – mówił abp Henryk Muszyński. „Fałszywe pojednanie ma przykryć sowieckie zbrodnie NKWD i KGB na Polsce i Polakach” – głosił tymczasem jeden z transparentów prawicowej demonstracji.
1

17 sierpnia znalazła finał kilkuletnia praca polskiego Kościoła i rosyjskiej Cerkwi. W reprezentacyjnej oprawie warszawskiego Zamku Królewskiego patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik podpisali „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”. To pierwszy tego typu dokument prawosławnych i katolików z obu państw. Tysiąc lat po rozłamie Kościoła największa wspólnota chrześcijan obrządku wschodniego przemówiła jednym głosem z czwartym pod względem liczby członków katolickim Kościołem Europy. Dla wielu obserwatorów „Przesłanie” jest krokiem na drodze do spotkania papieża z rosyjskim patriarchą. Benedykt XVI pozdrowił zresztą z Castel Gandolfo Cyryla I oraz polskich prawosławnych. „To ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość” – powiedział o orędziu.

– Teraz wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy to duszpastersko –...

7262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]