Reklama

Nie będzie miło

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Gdzie? Tutaj, na marginesie "Tygodnika". Z powodu "Damy z gronostajem".
M

Mój bezpośredni związek z arcydziełem Leonarda da Vinci nie płynie stąd, jakobym była specjalistą od malarstwa tamtej epoki ani historykiem sztuki w ogóle. Ale to właśnie pierwsza beztroska decyzja wypożyczenia obrazu za granicę była przedmiotem mojej wspólnej z profesorem Jerzym Zdradą, też wtedy posłem OKP, interpelacji w sejmie kontraktowym. Minister Marek Rostworowski, dziś już nieżyjący, był naszym pytaniem nawet dotknięty. Wtedy jeszcze decydował resort kultury. Dzisiaj sprawa wróciła w  takim kształcie i barwie, że nie sposób milczeć.

Jest smutno i paskudnie. Nie tylko bowiem arcydzieło z Muzeum Czartoryskich powędrowało znów na kilka miesięcy uświetniać jakąś wystawę. Ale nadto od kierownictwa Fundacji Czartoryskich dowiedzieliśmy się rzeczy napełniających tyleż niepokojem co zdumieniem. Że są dalsze plany wypożyczeń i podróży "Damy", bo "obraz...

2753

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]