Reklama

Nie będzie miło

Nie będzie miło

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Gdzie? Tutaj, na marginesie "Tygodnika". Z powodu "Damy z gronostajem".
M

Mój bezpośredni związek z arcydziełem Leonarda da Vinci nie płynie stąd, jakobym była specjalistą od malarstwa tamtej epoki ani historykiem sztuki w ogóle. Ale to właśnie pierwsza beztroska decyzja wypożyczenia obrazu za granicę była przedmiotem mojej wspólnej z profesorem Jerzym Zdradą, też wtedy posłem OKP, interpelacji w sejmie kontraktowym. Minister Marek Rostworowski, dziś już nieżyjący, był naszym pytaniem nawet dotknięty. Wtedy jeszcze decydował resort kultury. Dzisiaj sprawa wróciła w  takim kształcie i barwie, że nie sposób milczeć.

Jest smutno i paskudnie. Nie tylko bowiem arcydzieło z Muzeum Czartoryskich powędrowało znów na kilka miesięcy uświetniać jakąś wystawę. Ale nadto od kierownictwa Fundacji Czartoryskich dowiedzieliśmy się rzeczy napełniających tyleż niepokojem co zdumieniem. Że są dalsze plany wypożyczeń i podróży "Damy", bo "obraz...

2753

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]