Reklama

Nić czarna

Nić czarna

30.06.2009
Czyta się kilka minut
W czasie okupacji mieliśmy do czynienia z powszechną akcją pomocy Żydom. Był to ruch masowy, dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Polaków zasługują na tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy Polaków za ratowanie Żydów oddało życie. Zaraz, zaraz: czy aby na pewno?
Stara Synagoga, krakowski Kazimierz /fot. MK
K

Księga Sprawiedliwych

"Chana Grynberg miała 10 lat, gdy uciekła z getta w Kozienicach (dystrykt radomski) na kilka dni przed jego likwidacją jesienią 1942 r. Po błądzeniu po okolicznych wioskach, wygłodzona i wyczerpana, dotarła do domu Józefa i Franciszki Bratosów, mieszkających w pobliskiej wiosce Trzebień. Józefa i Franciszek byli głęboko wierzącymi katolikami i współczuli losowi Chany. Choć powiedziała im, że jest Żydówką, zdecydowali się ją przyjąć i wychować razem z córką Marianną, która była w tym samym wieku. Plotka, jakoby rodzina Bratosów ukrywała dziewczynkę żydowską, rozniosła się i w niedługim czasie kolaborujący z Niemcami volksdeutsch zagroził donosem. Mimo że Józefa i Franciszek stanowczo dementowali plotkę, ich strach przed denuncjacją wzmógł się. Chana pozostała z nimi przez około dwa lata, aż do wyzwolenia...". To fragment...

8238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]