Reklama

Nauczanie i władza

Nauczanie i władza

24.04.2005
Czyta się kilka minut
W Kościele papież jest nieomylny. Jednak nie oznacza to wcale, że należy go traktować jak wyrocznię we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia. Przymiot nieomylności dotyczy tzw. nauczania ex cathedra; chodzi o taką prawdę wypowiadaną ustami Namiestnika Chrystusowego, która jest wygłoszona z katedry - to znaczy po wypełnieniu warunków koniecznych, o których wspominał Sobór Watykański I (1869-70). Nauczał on mianowicie, że papież jest nieomylny wtedy, kiedy jako pasterz wszystkich chrześcijan i następca św. Piotra (Mt 16, 18-19; Łk 22, 31-32) uroczyście podaje naukę o jakiejś prawdzie objawionej, dotyczącej wiary lub obyczajów.
W

W historii nowożytnej ta procedura wyglądała tak: najpierw papież zwracał się do biskupów całego świata z pytaniem, czy Kościoły lokalne wierzą w określoną prawdę, a później - jakby w konsekwencji wiedzy o takiej, a nie innej wierze - definiował ją i podawał uroczyście jako dogmat do wierzenia. Jeśli np. cały Kościół wierzył w Niepokalane Poczęcie Maryi, Pius IX ogłosił tę prawdę jako dogmat. Raz ogłoszony dogmat nie podlega rewizji: w pewnym sensie nielogiczne byłoby manipulowanie przy tej prawdzie, gdyż należy ona do całego Kościoła - jest jego depozytem, i nikt prywatny nie ma do niej prawa.

Zupełnie inaczej jest z tzw. zwyczajnym nauczaniem papieży. Nie przysługuje tu już przywilej nieomylności. Zawiera się ono między innymi w encyklikach, adhortacjach czy listach apostolskich. Papież jest bowiem nie tylko strażnikiem wiary Kościoła, ale też głosicielem...

5481

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]