Reklama

NATO–Rosja: szybkie łącze

NATO–Rosja: szybkie łącze

04.05.2015
Czyta się kilka minut
Pierwszy raz od „zimnej wojny” NATO uruchamia bezpośrednie łącze z armią rosyjską. „Głównodowodzący w Europie i szef Komitetu Wojskowego mają zgodę, by nawiązywać kontakt” – informuje Sojusz.
Ł

Łącza są stale testowane, by wykluczyć sytuację, gdy kontakt byłby niemożliwy z powodu kłopotów technicznych. W minionym tygodniu Rosjanie otrzymali numery kontaktowe. „Czerwony telefon” reaktywowano z powodu rosyjskiej interwencji na Ukrainie i prowokacji lotniczych, w których udział biorą bombowce zdolne przenosić broń jądrową. W 2014 r. piloci NATO 400 razy przechwycili rosyjskie samoloty lecące z wyłączonymi transponderami. Podczas „zimnej wojny” stałe łącze (początkowo dalekopisowe) USA–ZSRR ustanowiono w 1962 r., po kryzysie kubańskim.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]