Nasze kapłaństwo

Liturgia kontynuuje lekturę Listu do Hebrajczyków. Czytamy o Arcykapłanie, który jest z ludzi brany i ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga. Te słowa, skierowane do chrześcijan, mówią przede wszystkim o kapłaństwie Ludu Nowego Przymierza. Odczytywane podczas liturgii święceń kapłańskich przypominają, że sam Chrystus ustanowił to kapłaństwo. Ale nie można treści tych słów odnosić wyłącznie do ludzi, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa.

26.10.2003

Czyta się kilka minut

---ramka 316677|prawo|1---Sobór Watykański II wyeksponował pojęcie powszechnego kapłaństwa Ludu Bożego: “Chrystus Pan, Kapłan wzięty spośród ludzi, nowy lud uczynił królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swemu. Ochrzczeni bowiem poświęceni są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym, jako dom duchowy i święte kapłaństwo" (KK 10).

A więc każdy wierzący nosi w sobie kapłaństwo Chrystusowe. Czytamy dalej: “Kapłaństwo powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, choć różnią się istotą, a nie stopniem tylko, są sobie jednak wzajemnie przyporządkowane; i jedno, i drugie bowiem we właściwy sobie sposób uczestniczy w jednym kapłaństwie Chrystusowym".

Bardzo dobrze z tymi tekstami soborowymi korespondują o ponad siedemnaście wieków wcześniejsze refleksje Orygenesa. W “Homiliach o Księdze Kapłańskiej" zastanawia się on, czym jest w istocie swej kapłaństwo. Zaczyna od poszukiwania we wnętrzu człowieka. Pisze: “Kapłanem w tobie jest twój umysł, synami kapłana są jego zmysły. Umysł i jego zmysły słusznie zwą się »kapłanem i jego synami«, bo tylko one pojmują Boga i są zdolne do przyjęcia wiedzy Bożej".

Następnie rozwija tę myśl, komentując przepisy dotyczące ofiar żydowskich:

“Ty, który jesteś »Żydem wewnętrznym«, nie szukaj tych wszystkich ofiar w widzialnych zwierzętach, nie sądź, że pośród niemych bydląt znajdziesz ofiarę, którą należy złożyć Bogu. Szukaj tych ofiar raczej w sobie, a znajdziesz je we wnętrzu swej duszy. Zrozum, że w samym sobie masz owe stada wołów, które otrzymują błogosławieństwa w Abrahamie. Zrozum, że są w tobie także i ptaki niebieskie. I nie dziw się, że mówimy, iż to wszystko jest w tobie: zrozum, że jesteś światem w miniaturze i że jest w tobie słońce, księżyc oraz gwiazdy".

Co z tego wynika? Otóż zawsze i wszędzie kapłaństwo było postrzegane jako wielka, a nawet najwyższa możliwa godność. Taka godność zobowiązuje. Byle kto nie może zostać kapłanem. “Jeśli zatem chcesz pełnić funkcje kapłańskie względem swej duszy, to ogień nigdy nie powinien znikać z twojego ołtarza".

Warto powracać często do myśli, że jesteśmy kapłanami. Ta świadomość pozwala odnawiać w sobie poczucie ludzkiej godności, ale też całkiem zwyczajnie pomaga przezwyciężać kulturowe podziały tak mocno rozdzielające księży i świeckich. Pomaga też, gdy spontanicznie i niewątpliwie słusznie oczekujemy od kapłanów godnego postępowania, przypomnieć sobie, że na każdym wierzącym jako na kapłanie spoczywają podobne zobowiązania: “wiedz, że choćbyś ukrywał się przed ludźmi i był nieznany, przed Bogiem jednak pełnisz funkcje arcykapłana w świątyni duszy swojej".

---ramka 316679|strona|1---

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2003