Reklama

Nasze kapłaństwo

Nasze kapłaństwo

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Liturgia kontynuuje lekturę Listu do Hebrajczyków. Czytamy o Arcykapłanie, który jest z ludzi brany i ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga. Te słowa, skierowane do chrześcijan, mówią przede wszystkim o kapłaństwie Ludu Nowego Przymierza. Odczytywane podczas liturgii święceń kapłańskich przypominają, że sam Chrystus ustanowił to kapłaństwo. Ale nie można treści tych słów odnosić wyłącznie do ludzi, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa.
-

---ramka 316677|prawo|1---Sobór Watykański II wyeksponował pojęcie powszechnego kapłaństwa Ludu Bożego: “Chrystus Pan, Kapłan wzięty spośród ludzi, nowy lud uczynił królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swemu. Ochrzczeni bowiem poświęceni są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym, jako dom duchowy i święte kapłaństwo" (KK 10).

A więc każdy wierzący nosi w sobie kapłaństwo Chrystusowe. Czytamy dalej: “Kapłaństwo powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, choć różnią się istotą, a nie stopniem tylko, są sobie jednak wzajemnie przyporządkowane; i jedno, i drugie bowiem we właściwy sobie sposób uczestniczy w jednym kapłaństwie Chrystusowym".

Bardzo dobrze z tymi tekstami soborowymi korespondują o ponad siedemnaście wieków wcześniejsze refleksje Orygenesa. W “Homiliach o Księdze Kapłańskiej" zastanawia się on, czym jest w...

2870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]