Reklama

Ładowanie...

Nasze kapłaństwo

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Liturgia kontynuuje lekturę Listu do Hebrajczyków. Czytamy o Arcykapłanie, który jest z ludzi brany i ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga. Te słowa, skierowane do chrześcijan, mówią przede wszystkim o kapłaństwie Ludu Nowego Przymierza. Odczytywane podczas liturgii święceń kapłańskich przypominają, że sam Chrystus ustanowił to kapłaństwo. Ale nie można treści tych słów odnosić wyłącznie do ludzi, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa.
-

---ramka 316677|prawo|1---Sobór Watykański II wyeksponował pojęcie powszechnego kapłaństwa Ludu Bożego: “Chrystus Pan, Kapłan wzięty spośród ludzi, nowy lud uczynił królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swemu. Ochrzczeni bowiem poświęceni są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym, jako dom duchowy i święte kapłaństwo" (KK 10).

A więc każdy wierzący nosi w sobie kapłaństwo Chrystusowe. Czytamy dalej: “Kapłaństwo powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, choć różnią się istotą, a nie stopniem tylko, są sobie jednak wzajemnie przyporządkowane; i jedno, i drugie bowiem we właściwy sobie sposób uczestniczy w jednym kapłaństwie Chrystusowym".

Bardzo dobrze z tymi tekstami soborowymi korespondują o ponad siedemnaście wieków wcześniejsze refleksje Orygenesa. W “Homiliach o Księdze Kapłańskiej" zastanawia się on, czym jest w...

2870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]