Reklama

Ładowanie...

Nasza wiara samodzielna... po wymianie zdań

30.06.2014
Czyta się kilka minut
Czy dzięki zdolności wiary katolik może odrzucić nauczanie poszczególnych „pasterzy Kościoła”, gdy nie rozpoznaje w nim głosu Chrystusa? Wpływowa komisja teologiczna z Watykanu właśnie wypowiedziała się w tej sprawie.
N

Nietypowe przygotowania do październikowego Synodu Biskupów dotyczącego rodziny – m.in. rozesłanie ankiety, która miała dotrzeć do jak największej liczby wiernych – wzbudziły dyskusję o roli opinii „szeregowych” katolików w kształtowaniu nauczania Kościoła. A także pytania: co ma robić chrześcijanin, gdy ocena jego sumienia różni się od rozstrzygnięć „oficjalnych”? Czy (z obiektywnego punktu widzenia) Kościół zawsze ma rację – czy też może sam wierny trafniej rozpoznaje dobro i prawdę?
Powyższe pytania dotyczą tzw. zmysłu wiary, czyli zdolności samodzielnego rozpoznawania prawdy objawienia i wynikającej z niej podmiotowości każdego chrześcijanina we wspólnocie Kościoła. W połowie czerwca dokument na ten temat opublikowała Międzynarodowa Komisja Teologiczna – instytucja doradcza Kongregacji Nauki Wiary, utworzona przez Pawła VI w 1969 r. Jej zalecenia nie są częścią oficjalnego...

5406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]