Reklama

Nasz posmoleński Kościół

Nasz posmoleński Kościół

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Kolejne rocznice katastrofy smoleńskiej były okazją do wystąpień duchownych. Niektórzy, także biskupi, zaangażowali się w „wojnę smoleńską”.
O

O politycznej instrumentalizacji katastrofy samolotu, w którym 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem śmierć poniosło 96 osób, napisano wiele. Połączona zgrozą i żałobą nasza wspólnota szybko się przemieniła w zwalczające się obozy. Jedni głosili, że był to zamach (sztuczna mgła, wybuch bomby na pokładzie), inni, że do katastrofy doprowadziły liczne zaniedbania – ani celowe, ani zbrodnicze. Dla zwolenników teorii zamachu żadne eksperckie diagnozy nie są dostatecznie wiarygodne. Mordercą będzie dla nich Donald Tusk albo Władimir Putin, albo obaj razem. Ale druga strona długo lansowała tezę o wymuszeniu na pilotach przez Lecha Kaczyńskiego lub jego otoczenie decyzji o lądowaniu mimo niesprzyjających warunków. To też było nieprzyzwoite.
Linia podziału dziwnie się pokrywa z linią dzielącą zwolenników PiS-u i Platformy. A sporom o fakty towarzyszy spór o upamiętnienie ofiar katastrofy...

4575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]