Reklama

Następca Prymasów

Następca Prymasów

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Czy obecność prymasów w stolicy podnosiła jej znaczenie, czy Stolica podnosiła znaczenie prymasów? Prawdopodobnie było to oddziaływanie wzajemne, ale gdyby przeważała pierwsza ewentualność, to stolicę Polski przeniesionoby do Gniezna (albo Poznania). Nie przeniesiono. Nawet przed unią personalną obu archidiecezji, prymasi więcej przebywali w stolicy, aniżeli w Gnieźnie (albo w Poznaniu). Kiedy w 1414 r. utworzono arcybiskupstwo lwowskie, tytuł prymasa Polski wprowadzono dla odróżnienia ważniejszego arcybiskupa w Koronie. Od 1418 r. przysługiwał on zwyczajowo arcybiskupowi metropolicie gnieźnieńskiemu. W okresie rozbiorów (w latach 1818-1829 i 1916-1918) dodatkowo nadawano tytuł prymasa arcybiskupom warszawskim jako prymasom Królestwa Polskiego. W 1795 r. władze pruskie zakazały używania tytułu prymasa Polski, jednak arcybiskupi gnieźnieńscy go zachowali. W latach 1821-1946 istniała unia personalna metropolii gnieźnieńskiej z metropolią poznańską, a tytuł prymasa Polski przysługiwał arcybiskupom poznańsko-gnieźnieńskim. Dopiero w latach 1946-1992 ustanowiono unię personalną metropolii gnieźnieńskiej z metropolią warszawską. Po jej rozwiązaniu tytuł prymasa zachował metropolita warszawski kard. Józef Glemp jako kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie.
N

Nowy arcybiskup Warszawy historycznego tytułu już nie dziedziczy. Jednak, choć nie ma tytułu, który w zamyśle z 1414 r. "kanonicznie" ukazywał ważność, w powszechnym odbiorze jest następcą wielkich prymasów - pasterzy Miasta Stołecznego. Kardynalska purpura, którą niewątpliwie zostanie ozdobiony, jeszcze to podkreśli. Warszawscy arcybiskupi ostatnich dziesięcioleci byli poddawani ciężkim doświadczeniom: kard. August Hlond (wtedy jeszcze arcybiskup poznańsko-gnieźnieński) - został aresztowany przez gestapo i pozbawiony wolności, kard. Stefan Wyszyński, osiem miesięcy po objęciu urzędu, został na trzy lata uwięziony, kard. Józefa Glempa poddano próbie stanu wojennego. Co czeka nowego Metropolitę - nie wiadomo. Obsadzenie żadnej diecezji w Polsce nie było tak oczekiwane; nie budziło takich emocji i nadziei.

O ile bowiem mało kto w Polsce zna imię biskupa...

1520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]