Reklama

Nareszcie dyskusja zamiast połajanek

24.02.2014
Czyta się kilka minut
Czy przepisy mogą wymusić na lekarzu, by podjął się dokonania aborcji?
T

To pytanie ukazuje wagę klauzuli sumienia: prawa do odmowy dokonania czynu postrzeganego przez daną osobę jako niemoralny. Prawo to chroni jedną z podstawowych wolności człowieka, bez której trudno myśleć o ludzkim rozwoju: wolność sumienia.
Czy jednak prawo to ma granice? Czy lekarz może np. odmówić wypisania recepty na środki antykoncepcyjne albo skierowania na badania prenatalne, które kobietę skłonią do aborcji? Jeszcze wyraźniej pytanie o granice klauzuli sumienia staje w przypadku Świadków Jehowy, którzy z powodów religijnych odmawiają zgody na przetoczenie krwi, nawet jeśli ma to uratować życie. Im wnikliwiej wchodzimy w problem klauzuli sumienia, tym pytania stają się trudniejsze.
Zwykle o naszych powinnościach moralnych informuje nas sumienie. Tak się dzieje zwłaszcza, gdy owe powinności są łatwo rozpoznawalne (np. „nie kradnij”). Etycy podpowiadają, że w...

3118

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]