Reklama

„Najważniejsze, czy mnie kochasz”

03.04.2016
Czyta się kilka minut
36 lat małżeństwa, z czego blisko 11 – przymusowej rozłąki. 39 listów, które w latach rozstania pisali. Jedna z najpiękniejszych książek, jakie ostatnio u nas wydano.
Ś

Ślub wzięli 31 lipca 1939 r., a miesiąc miodowy w beskidzkiej Kasince miał się dla nich okazać ostatnim miesiącem życia w niepodległej Polsce. Potem był czas konspiracji – Kazimierz Moczarski pracował w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, pod koniec wojny został jego szefem, działał w Kierownictwie Walki Podziemnej, oboje uczestniczyli w powstaniu warszawskim. 11 sierpnia 1945 r. Kazimierz – nadal działający w strukturach podziemnych – został aresztowany. Skazano go najpierw na 10 lat więzienia, a w 1952 r. w kolejnym „procesie” – na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie. W suchej relacji opisał 49 rodzajów tortur, którym poddano go w śledztwie. 9 miesięcy spędził na Mokotowie w jednej celi z Jürgenem Stroopem, katem Warszawy. Zwolniony został dopiero w kwietniu 1956 r. Zofia, aresztowana w marcu 1949 r., skazana na 6 lat, odsiedziała cały wyrok i wyszła z...

2913

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]