Reklama

Życie dla niepodległości

Życie dla niepodległości

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Jako mała dziewczynka uważałam, że więzienie jest częścią życia. Byłam pewna, że większość rodziców moich kolegów i koleżanek siedziała.
Elżbieta Moczarska, Warszawa, listopad 2012 r. Fot. Alina Gajdamowicz
Z

Zofia i Kazimierz Moczarscy

Gdy zawierali małżeństwo, dokładnie na miesiąc przed wybuchem II wojny światowej, ona miała 20 lat, a on 32. Poznali się w ministerstwie opieki społecznej, gdzie oboje pracowali – dla niej była to pierwsza praca (w referacie prasowym), on miał już za sobą studia prawnicze i dziennikarskie, a także praktykę w polskim konsulacie we Francji.

Podczas niemieckiej okupacji wspólnie konspirowali: w komórkach naczelnego dowództwa Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej, zajmujących się pracą informacyjną (Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK). Prócz tego Kazimierz, jako prawnik, kierował również działem dochodzeniowo-śledczym w Okręgowym Kierownictwie Walki Podziemnej Warszawy (zajmowano się m.in. podziemnym wymiarem sprawiedliwości). Oboje wzięli też udział w Powstaniu Warszawskim; Kazimierz kierował stacją...

26952

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]