Reklama

Najrzadziej czytamy Proroków

Najrzadziej czytamy Proroków

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Wprawdzie Pismo Święte ma w domu 98 proc. Polaków, ale sięga po nie (przynajmniej raz w roku) 19 proc.; 3,8 proc. czyni to codziennie, a raz w tygodniu 7 proc. – wynika z badań IMAS International na reprezentatywnej próbie Polaków.
GRAŻYNA MAKARA
W

Wypadamy blado na tle Amerykanów, dla których ten ostatni wskaźnik wynosi 35 proc., lepiej natomiast od Niemców (4 proc.). Wśród czytelników przeważają młodsi (18–29 lat, 20 proc.) nad starszymi (50–64 lat, 16 proc.). Chętniej czytają Pismo mieszkańcy Polski wschodniej (23,5 proc.) niż północnej (16 proc.).

Pytając o ostatnio czytany fragment Biblii autorzy raportu pokusili się o stworzenie rankingu popularności ksiąg. Peleton tworzą Ewangelie (70 proc.), bijąc drugie w kolejności Listy Apostolskie i Apokalipsę o dwie długości (37 proc.); podium zamykają Psalmy (30 proc.). Najrzadziej otwieramy Pięcioksiąg (19 proc.) i pisma prorockie (18 proc.). Jedna trzecia respondentów czyta Biblię według założonego planu, a 18 proc. zgodnie z czytaniami liturgicznymi Kościoła; prawie wszyscy korzystają z komentarzy. W ankiecie pytano też o znajomość pojęć związanych z Pismem Świętym. O ile połowa słyszała o „apokryfie”, to np. lectio divina to termin mało znany (10 proc.).

Autorzy szacują, że przynajmniej połowa tych, którzy najczęściej czytają Pismo, czyni to za pomocą aplikacji i stron internetowych. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]