Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Najrzadziej czytamy Proroków

Najrzadziej czytamy Proroków

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Wprawdzie Pismo Święte ma w domu 98 proc. Polaków, ale sięga po nie (przynajmniej raz w roku) 19 proc.; 3,8 proc. czyni to codziennie, a raz w tygodniu 7 proc. – wynika z badań IMAS International na reprezentatywnej próbie Polaków.
GRAŻYNA MAKARA
W

Wypadamy blado na tle Amerykanów, dla których ten ostatni wskaźnik wynosi 35 proc., lepiej natomiast od Niemców (4 proc.). Wśród czytelników przeważają młodsi (18–29 lat, 20 proc.) nad starszymi (50–64 lat, 16 proc.). Chętniej czytają Pismo mieszkańcy Polski wschodniej (23,5 proc.) niż północnej (16 proc.).

Pytając o ostatnio czytany fragment Biblii autorzy raportu pokusili się o stworzenie rankingu popularności ksiąg. Peleton tworzą Ewangelie (70 proc.), bijąc drugie w kolejności Listy Apostolskie i Apokalipsę o dwie długości (37 proc.); podium zamykają Psalmy (30 proc.). Najrzadziej otwieramy Pięcioksiąg (19 proc.) i pisma prorockie (18 proc.). Jedna trzecia respondentów czyta Biblię według założonego planu, a 18 proc. zgodnie z czytaniami liturgicznymi Kościoła; prawie wszyscy korzystają z komentarzy. W ankiecie pytano też o znajomość pojęć związanych z Pismem Świętym. O ile połowa słyszała o „apokryfie”, to np. lectio divina to termin mało znany (10 proc.).

Autorzy szacują, że przynajmniej połowa tych, którzy najczęściej czytają Pismo, czyni to za pomocą aplikacji i stron internetowych. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

?. Z moich obserwacji wygląda to trochę inaczej-to właśnie Psalmy są najczęściej czytaną ksiegą Pisma św.; a już na pewno najczęściej cytowaną: "Pan jest pasterzem moim-niczego mi nie braknie..."-to bodajże najczęściej powtarzany cytat biblijny(Psalm 23). Zaś inne psalmy, jak te pod nazwą Miserere, czy De Profundis (Psalmy 51 i 130), weszły także do świeckiego kanonu muzyczno-literackiego. Jedno jest pewne-psalmy, poprzez formę bezpośredniego zwracania się do Boga, dają efekt żywego dialogu, a więc to, co w przekazie Pisma najważniejsze-kontakt z żywym Słowem, które buduje relację człowieka z Bogiem. A chrześcijaństwo właśnie na tej realcji polega

Nieczytanie Biblii, to dobry powód by na stale trwać w wierze, i pozostawać "wiernym", cokolwiek miało by to znaczyć. Znam takich którzy wręcz zaczytywali się, by oprócz pięknych sentencji, zauważyć galimatias samo-zaprzeczeń, a dziś traktują Biblię tak jak należy, czyli jako kolejny klasyk tuż obok "Iliady" i "Odysei" na książkowej półce.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]