Reklama

Martwe dusze

Martwe dusze

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Gdy połowa Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wyborach, wieszczy się kryzys społeczeństwa obywatelskiego. Dlaczego milczeć, gdy podobny odsetek deklaruje całkowitą obojętność czytelniczą? Odrzucenie lektury równa się rezygnacji z uczestnictwa w sferze publicznej.
/fot. Tony Demin / Corbis
W

W ciągu ostatnich dwudziestu lat wielokrotnie obwieszczano upadek czytelnictwa w Polsce. Jak sięgnąć pamięcią - czytelnictwo albo znajdowało się w stanie głębokiego kryzysu, albo zbliżało się do krytycznego punktu, poza którym otwierała się lekturowa przepaść. Na alarm biło ministerstwo kultury, problem sygnalizowali analitycy rynku książki, bibliotekarze, animatorzy kultury, krytycy i publicyści.

Retoryka upadku

Można precyzyjnie określić moment, w którym retoryka upadku zaczęła dominować w naszym myśleniu o stanie czytelnictwa. W 1992 r. Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej po raz pierwszy przeprowadził duże badania aktywności czytelniczej Polaków. Reprezentatywnej grupie osób przedłożono kwestionariusz, który miał sprawdzić ich zwyczaje lekturowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wynik był zaskakujący i ...

15964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]