Reklama

Najlepsze wzorce

Najlepsze wzorce

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Leszek Balcerowicz wygłosił w ubiegły wtorek swoje ostatnie doroczne sprawozdanie z działalności NBP (ostatnie, bo już wiadomo, że prezydent nie powoła go na kolejną kadencję). Wystąpienie było jednak czymś więcej niż prostą relacją dokonań NBP. Prof. Balcerowicz postanowił raz jeszcze przypomnieć elementarne zasady ekonomii, których upowszechnianiu i wdrażaniu poświęcił 17 lat obecności w polityce. W wystąpieniu przypomniał o konieczności obniżenia wydatków publicznych, bez czego Polska nie będzie w stanie szybko nadrabiać cywilizacyjnego opóźnienia. Kolejny raz opowiedział się za przystąpieniem do strefy euro, co da nam silny impuls prorozwojowy. Ostrzegał także przed takimi zagrożeniami dla niskiej inflacji, jak narastanie presji płacowej czy zły stan finansów publicznych. Warto przy tym pamiętać, że korzyści z wypracowanej przez Balcerowicza niskiej inflacji odczuwamy wszyscy, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niska inflacja umożliwia m.in. utrzymanie niskich stóp procentowych, a te z kolei oznaczają tanie kredyty mieszkaniowe dla dziesiątek tysięcy Polaków.
P

Prezesura Balcerowicza nawiązywała do najlepszych zachodnich wzorców. Brak zaangażowania w polityczne spory, chłodna ocena gospodarki i nieugięta walka z inflacją - należy mieć nadzieję, że jego następca pójdzie tą samą drogą. A co z przyszłością obecnego Prezesa NBP? Dla dobra państwa powinien pozostać w polskim życiu publicznym. Skoro Polska zasłużyła na więcej, to zasłużyła na Balcerowicza.

425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]