Reklama

Ładowanie...

Nagroda Poetycka SILESIUS

Nagroda Poetycka SILESIUS

08.05.2017
Czyta się kilka minut
Andrzej Sosnowski, laureat tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za całokształt pracy twórczej, w jednym z wywiadów został zapytany, czym są dla niego wiersze.
Okładka dodatku: Nagroda Poetycka Silesius
O

Odparł, że wiersz jest paradoksalną próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, które w rzeczywistości nie istnieje. Stawką więc nie jest dotarcie do prawdy (jakkolwiek rozumianej), ale raczej samo podjęcie gry z tym, co „przychodzi ze strony języka”. I dalej: „wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z nieudaną schadzką języka i świata”. Odkąd istnieje poezja, powstają coraz to nowe próby jej zdefiniowania. Te, które proponuje Sosnowski (wszak za każdym razem brzmią one nieco inaczej), wydają się szczególnie interesujące, bo podkreślają, że poezja unieważnia podział na rzeczywistość i język. Jeśli bowiem podchodzimy do świata z gotowymi słowami, nic ciekawego o nim nie powiemy. Gdy natomiast wierzymy, że świat spokojnie czeka, aż znajdziemy sposób na jego opisanie, to również możemy się srogo rozczarować. Niezbędne jest szukanie miejsc dla tych „nieudanych schadzek”.

Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek poświęcony Nagrodzie „Silesius”, w którym jak co roku prezentujemy dziesięć tomików poetyckich – trzech poetów nominowanych w kategorii „Debiut roku” oraz siedmiu w kategorii „Książka roku”. Oprócz tego znaleźć w nim można rozmowę z Andrzejem Sosnowskim oraz esej Grzegorza Jankowicza, członka kapituły Nagrody, w którym uzasadnia, dlaczego autor „Życia na Korei” został wybrany najlepszym poetą. ©

Michał Sowiński
Tygodnik Powszechny

Autor artykułu

Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]