Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

07.05.2018
Czyta się kilka minut
„Daj mu tam, gdzie go nie ma” – postulował w swoim słynnym eseju Bohdan Zadura, laureat tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za całokształt pracy twórczej.
Z

Zdanie to, które, jak dobrze wiemy, miało genezę pingpongową (w luźnej translacji: zaserwuj tam, gdzie nie będzie mógł odebrać), wywołało burzliwą debatę o znaczeniu i miejscu poezji w życiu społecznym. Żarliwie i emocjonalnie dyskutowany wtedy problem, choć przeniósł się w inne rejestry i obiegi, nie stracił wcale na aktualności. Nie możemy zapomnieć, że poezja wyrasta z przestrzeni tego samego języka, co wszystkie inne kanały naszej codziennej komunikacji. Potraktowana w ten sposób, jako poważny i równoprawny element naszej rzeczywistości językowej – a więc zarówno politycznej i społecznej, jak i intymnej oraz prywatnej – okaże się bezcennym sojusznikiem w walce z opresyjną miałkością i bylejakością współczesnego świata.

Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek poświęcony Nagrodzie „Silesius”, w którym, jak co roku, prezentujemy dziesięć tomików poetyckich – trzech poetów nominowanych w kategorii „Debiut roku” oraz siedmiu w kategorii „Książka roku”. Oprócz tego znaleźć w nim można rozmowę z Bohdanem Zadurą (który ostrożnie przyznaje się do wiary w sprawczą moc literatury) oraz esej Grzegorza Jankowicza, członka kapituły Nagrody, w którym tłumaczy, dlaczego poezja jest kluczowym narzędziem dla naszej komunikacji.

 

 

Nagroda Poetycka SILESIUS

Redakcja: Michał Sowiński

Partnerzy dodatku: Wrocław miasto spotkań | nova

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]