Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

07.05.2018
Czyta się kilka minut
„Daj mu tam, gdzie go nie ma” – postulował w swoim słynnym eseju Bohdan Zadura, laureat tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za całokształt pracy twórczej.
Z

Zdanie to, które, jak dobrze wiemy, miało genezę pingpongową (w luźnej translacji: zaserwuj tam, gdzie nie będzie mógł odebrać), wywołało burzliwą debatę o znaczeniu i miejscu poezji w życiu społecznym. Żarliwie i emocjonalnie dyskutowany wtedy problem, choć przeniósł się w inne rejestry i obiegi, nie stracił wcale na aktualności. Nie możemy zapomnieć, że poezja wyrasta z przestrzeni tego samego języka, co wszystkie inne kanały naszej codziennej komunikacji. Potraktowana w ten sposób, jako poważny i równoprawny element naszej rzeczywistości językowej – a więc zarówno politycznej i społecznej, jak i intymnej oraz prywatnej – okaże się bezcennym sojusznikiem w walce z opresyjną miałkością i bylejakością współczesnego świata.

Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek poświęcony Nagrodzie „Silesius”, w którym, jak co roku, prezentujemy dziesięć tomików poetyckich – trzech poetów nominowanych w kategorii „Debiut roku” oraz siedmiu w kategorii „Książka roku”. Oprócz tego znaleźć w nim można rozmowę z Bohdanem Zadurą (który ostrożnie przyznaje się do wiary w sprawczą moc literatury) oraz esej Grzegorza Jankowicza, członka kapituły Nagrody, w którym tłumaczy, dlaczego poezja jest kluczowym narzędziem dla naszej komunikacji.

 

 

Nagroda Poetycka SILESIUS

Redakcja: Michał Sowiński

Partnerzy dodatku: Wrocław miasto spotkań | nova

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]