Reklama

Nagroda Poetycka SILESIUS

Nagroda Poetycka SILESIUS

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek poświęcony Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej „Silesius”.
J

Jak co roku prezentujemy dziesięć tomików poetyckich – trzech poetów nominowanych w kategorii „Debiut roku” oraz siedmiu w kategorii „Książka roku”. Na łamach dodatku znajdą Państwo także rozmowę z Julianem Kornhauserem, jednym z najważniejszych współczesnych polskich poetów, który w tym roku został laureatem Nagrody „Silesius” za całokształt twórczości. Autor z powodu choroby od wielu lat jest nieobecny w życiu publicznym i literackim, jednak zgodził się udzielić wywiadu. Jego odpowiedzi są lakoniczne, co zostało wymuszone stanem zdrowia, lecz nie tracą nic na precyzji, tak charakterystycznej dla całej jego twórczości. Korzystając z okazji, postanowiliśmy także przypomnieć kilka jego wierszy, które, mimo upływu lat, nie utraciły nic na swojej świeżości i aktualności, wciąż pozostając zapisem jednych z najoryginalniejszych poetyckich interwencji w otaczającą nas rzeczywistość. Przykład twórczości Juliana Kornhausera doskonale pokazuje, że poezja nie jest wyłącznie zapisem pewnych impresji czy nośnikiem wartości literackich i estetycznych. Poezja to podstawowe narzędzie, wynikające wprost z naszych biologicznych i ewolucyjnych uwarunkowań, poprzez które przekształcamy nasz świat i czynimy go lepszym miejscem do zamieszkania – o czym przekonują Grzegorz Jankowicz i Anna Kałuża w swojej rozmowie o roli poezji w naszym życiu – a Nagroda „Silesius” od lat dostarcza nam na to namacalnych dowodów. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]