Reklama

Ładowanie...

Nagroda Poetycka SILESIUS

Nagroda Poetycka SILESIUS

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek poświęcony Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej „Silesius”.
J

Jak co roku prezentujemy dziesięć tomików poetyckich – trzech poetów nominowanych w kategorii „Debiut roku” oraz siedmiu w kategorii „Książka roku”. Na łamach dodatku znajdą Państwo także rozmowę z Julianem Kornhauserem, jednym z najważniejszych współczesnych polskich poetów, który w tym roku został laureatem Nagrody „Silesius” za całokształt twórczości. Autor z powodu choroby od wielu lat jest nieobecny w życiu publicznym i literackim, jednak zgodził się udzielić wywiadu. Jego odpowiedzi są lakoniczne, co zostało wymuszone stanem zdrowia, lecz nie tracą nic na precyzji, tak charakterystycznej dla całej jego twórczości. Korzystając z okazji, postanowiliśmy także przypomnieć kilka jego wierszy, które, mimo upływu lat, nie utraciły nic na swojej świeżości i aktualności, wciąż pozostając zapisem jednych z najoryginalniejszych poetyckich interwencji w otaczającą nas rzeczywistość. Przykład twórczości Juliana Kornhausera doskonale pokazuje, że poezja nie jest wyłącznie zapisem pewnych impresji czy nośnikiem wartości literackich i estetycznych. Poezja to podstawowe narzędzie, wynikające wprost z naszych biologicznych i ewolucyjnych uwarunkowań, poprzez które przekształcamy nasz świat i czynimy go lepszym miejscem do zamieszkania – o czym przekonują Grzegorz Jankowicz i Anna Kałuża w swojej rozmowie o roli poezji w naszym życiu – a Nagroda „Silesius” od lat dostarcza nam na to namacalnych dowodów. ©

Autor artykułu

Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]