Reklama

Na rozstaju

Na rozstaju

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Lubelskie "Rozstaje Europy" to jedna z ostatnich już krajowych imprez, w której dokument broni się sam - bez ozdóbek fabularyzowanych, bez atrakcyjnych animacji i tematycznej dezynwoltury. Organizatorzy starają się brać odpowiedzialność za hasło: oto Europa na rozstajach dróg, Europa centralna i wschodnia, próbująca redefiniować swoją tożsamość, zanurzona w bogatej tradycji, ale też podważająca jej znaczenie lub jak gdyby zawstydzona rustykalną siermięgą.
W

W kategoriach czysto filmowych do większości z obejrzanych przeze mnie na festiwalu filmów miałbym większe lub mniejsze zastrzeżenia, wydaje się jednak, że wyjątkowość tej imprezy nie polega tylko na klasie pokazywanych dzieł, ale na ich przekazie, nieprawomyślnej często tezie. W nagrodzonym pierwszą nagrodą w konkursie filmów krótkometrażowych dokumencie "Hiszpański dla dorosłych", nakręconym przez mieszkającego w Hiszpanii Litwina Tomasa Tamosaitisa, oglądamy Hiszpanię daleką od stereotypów. Zgasło słońce, ciągle pada deszcz. Film Litwina w tonacji groteskowej pokazuje losy imigrantów, którzy przyjechali do Hiszpanii z Senegalu, Kairu czy Bukaresztu po sukces i szczęście. Arabowie, muzułmanie, katolicy - wszyscy spotykają się na refundowanych przez rząd bezpłatnych lekcjach języka hiszpańskiego dla obcokrajowców, które prowadzi ekscentryczna... matematyczka. Pani profesor...

1928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]