Reklama

Na makulaturę?

Na makulaturę?

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Jedną z obietnic wyborczych zwycięskiego ugrupowania była obietnica zaostrzenia wymiaru sprawiedliwości: szybsze wyroki, surowsze kary, poszerzony rejestr przestępstw. Była to przestrzeń, w której nie miały obowiązywać żadne wizje taniego państwa, wręcz przeciwnie: od razu mowa była o milionach złotych na nowe więzienia (istniejące są już przepełnione, a ok. 30 tys. skazanych nie odsiaduje wyroków z braku miejsc).
Z

Zaraz po zwycięstwie PiS i mianowaniu ministra sprawiedliwości zabrały się do pracy powołane przezeń zespoły: trzeba zaostrzyć kodeks karny i pozostałe kodeksy. Wszystkim tym dążeniom przyświeca filozofia niewzruszonego przekonania, że w taki właśnie sposób skutecznie i na trwałe podniesie się morale społeczeństwa: kary wyższe to na pewno kary skuteczniejsze, bo ich funkcja to przede wszystkim odstraszanie. Do najbardziej zaś niepopularnych założeń polityki społecznej, traktowanych jak godny politowania przesąd, przeszły takie pojęcia jak resocjalizacja, wydrwiwana jako “współczucie dla zbrodniarzy". Onegdajszy szef więziennictwa, Paweł Moczydłowski, przypominający nieustannie, że zamykany za kratami człowiek dalej żyje i nie można pytań o niego skreślić jako nieważnych, już pewnie nie byłby nawet zrozumiany, skoro dziś jako jedną z wynoszonych wysoko cech kandydata na...

3512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]