Reklama

Na dworze Starego Króla

Na dworze Starego Króla

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Na okładkowej fotografii autorstwa Joanny Helander Miłosz i stojąca za nim jego sekretarka są roześmiani, Miłosz wygląda jak ktoś, komu właśnie udał się świetny żart.
T

Takie chwile też zostały w tej książce zapisane, choć opowiada ona o ostatnich latach poety i jego odchodzeniu.
Agnieszka Kosińska pojawiła się w krakowskim mieszkaniu Miłoszów w sierpniu 1996 r., polecona przez Teresę Walas. Powitanie nie było nazbyt serdeczne: „Carol, I don’t need any secretary” – oświadczył Miłosz żonie, pomysłodawczyni zatrudnienia sekretarki. Szybko okazało się, że ktoś taki jest nie tylko potrzebny, ale i niezbędny. Dla młodej absolwentki krakowskiej polonistyki była to chwila, która miała zmienić trajektorię jej życia na wiele lat. Czy była sekretarką? Tak lubił nazywać ją Miłosz i tak ona sama określa swoją funkcję, choć przecież stała się raczej współpracowniczką, kimś, kto nie tylko panuje nad korespondencją, odbiera telefony i pilnuje kalendarza spotkań, ale także zapisuje i redaguje teksty dyktowane przez coraz gorzej widzącego pisarza,...

2856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]