Reklama

Najdroższa pomoc w historii świata

Najdroższa pomoc w historii świata

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Kolejne tragedie: trzęsienie ziemi w Bam, fala tsunami, wstrząsy w Kaszmirze. Najpierw współczucie i fala pomocy. Co potem?.
P

Po tragedii tsunami, w której życie straciło co najmniej 232 tys. osób, świat także okazał ogromną solidarność: według agencji Reuters na pomoc ofiarom zebrano 12 miliardów dolarów. Tak wielka ofiarność mogłaby dać pewność, że problemy tych, którzy przeżyli, zostały rozwiązane. W styczniu 2005 r. wierzyło w to 800 tys. ludzi żyjących w 798 obozach pod plastikowymi płachtami, bez wody i sanitariatów: mimo utraty dobytku i najbliższych, kiedy z nimi rozmawiałam, widziałam w ich oczach nadzieję. Kiedy po wielu miesiącach odwiedziłam Sri Lankę ponownie, chyba już jej nie mieli. Ich sytuacja wydaje się jeszcze gorsza niż zaraz po tragedii.

Wtedy, w styczniu 2005 r., wszyscy moi rozmówcy wierzyli, że szybko wrócą do miejsc, w których mieszkali, albo dostaną nową lokalizację na odbudowę domów. Wierzyli, że wkrótce będą mogli znowu pracować. Przed katastrofą żyli...

20833

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]