Reklama

Ładowanie...

Muzyka między mrokiem a światłem

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Przed niespełna rokiem zakopałem topór wojenny, obiecując, że odtąd - zamiast szydzić, przeklinać i wołać na puszczy - pisać będę dobrze albo wcale. Z obietnicy w zasadzie się wywiązałem, nie pisząc wcale. Teraz dla odmiany spróbuję pierwszego wariantu.
M

Miniony rok, choć nie brakło rozczarowań, tragedii i katastrof, przyniósł wiele muzycznych radości. Zacznijmy od zagadki. Jakiego to państwa przywódca, obecnie urzędujący, wypowiedział następujące zdanie: “Muzyka wielkiego lotu oczyszcza nas i napawa nas uniesieniem, i w ostatecznym rozrachunku - daje nam odczuć wielkość i piękno Boga"? Aby zmylić trop, wtrącę w nawiasie, że tę samą z grubsza myśl bardziej prowokacyjnie wyraził swego czasu Cioran, pisząc, że “bez Bacha Bóg byłby postacią drugorzędną".

Wystarczy rozumować przez eliminację: nie mogli tego powiedzieć Chirac, Kwaśniewski, Blair ani Putin lub Bush, by już nie wspomnieć o Fidelu Castro lub Mahmudzie Ahmadineżadzie. Co do Lecha Kaczyńskiego, który sam się zaliczył do “pokolenia bigbitowego", domyślam się, że łatwiej mu przyszło “ukraść księżyc", niż docenić “Księżycową". W ogóle nie widzę żadnego...

9880

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]