Reklama

Muzyka między mrokiem a światłem

Muzyka między mrokiem a światłem

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Przed niespełna rokiem zakopałem topór wojenny, obiecując, że odtąd - zamiast szydzić, przeklinać i wołać na puszczy - pisać będę dobrze albo wcale. Z obietnicy w zasadzie się wywiązałem, nie pisząc wcale. Teraz dla odmiany spróbuję pierwszego wariantu.
M

Miniony rok, choć nie brakło rozczarowań, tragedii i katastrof, przyniósł wiele muzycznych radości. Zacznijmy od zagadki. Jakiego to państwa przywódca, obecnie urzędujący, wypowiedział następujące zdanie: “Muzyka wielkiego lotu oczyszcza nas i napawa nas uniesieniem, i w ostatecznym rozrachunku - daje nam odczuć wielkość i piękno Boga"? Aby zmylić trop, wtrącę w nawiasie, że tę samą z grubsza myśl bardziej prowokacyjnie wyraził swego czasu Cioran, pisząc, że “bez Bacha Bóg byłby postacią drugorzędną".

Wystarczy rozumować przez eliminację: nie mogli tego powiedzieć Chirac, Kwaśniewski, Blair ani Putin lub Bush, by już nie wspomnieć o Fidelu Castro lub Mahmudzie Ahmadineżadzie. Co do Lecha Kaczyńskiego, który sam się zaliczył do “pokolenia bigbitowego", domyślam się, że łatwiej mu przyszło “ukraść księżyc", niż docenić “Księżycową". W ogóle nie widzę żadnego...

9880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]