Reklama

Muzyczna Wielkanoc

Muzyczna Wielkanoc

23.03.2015
Czyta się kilka minut
30 marca w Krakowie zacznie się tydzień wypełniony gwiazdami muzyki dawnej: dwunasta odsłona festiwalu Misteria Paschalia.
Jordi Savall wystąpi na Festiwalu w Wielką Środę Fot. Josep Molina, MOLINAVISUALS
Ż

Żeby całość miała sens, trzeba z gwiazd stworzyć konstelację: wymyślić program. Wówczas ich blask nie tylko olśni, ale coś nam opowie. I nawet jeśli któraś okaże się zaskakująco wyblakła, jej obecność i tak będzie miała sens. Tym bardziej że słuchanie gwiazd pouczające jest nawet wtedy, gdy zawodzą. Pozwala nie tylko nabrać dystansu do zabiegów artystycznego marketingu, ale i znaleźć kolejny punkt odniesienia w skali, na której umieszczać można i własnych, lokalnych artystów. Niekoniecznie niżej.

Misteria Paschalia posługują się najprostszą, gwiazdorską regułą, ale posługują się nią z wirtuozerią, kształtując program według własnych potrzeb, wyznaczanych przez profil festiwalu: wokalno-instrumentalna muzyka dawna i wszystko, co kryje się w samej nazwie imprezy. Nie przekonują mnie zarzuty, słyszane od dawna, że nie wyszukuje się nowych artystów, nie daje szansy nieznanym....

8853

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]