Reklama

Mus to mus

Mus to mus

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, niedawno jeden z polityków oświadczył: „Muszę być chamem”. W przeciwnym razie – jak wyjaśnił – straciłby poparcie.
S

Szczera, piękna i godna dostrzeżenia to deklaracja. Ale jak zwykle nie z tego powodu, o którym myślisz. Nie o chamstwie bowiem zamierzam Ci pisać.

Zajrzyjmy do czterech bzdurnych opowiastek o Nieprzyjacielu, gdy dokonał jednego ze swoich najordynarniejszych czynów, czyli przyjął śmiertelne i ułomne ciało istot niedoskonałych. Ile razy występuje tam słowo: MUSIEĆ? We wszelkich formach i odmianach? Sto razy? Sto pięćdziesiąt? Dwieście? Sądzisz, że na pewno wiele razy, skoro to recepta na zbawienie, wypociny o moralności et cetera.

Otóż – wyobraź sobie – występuje tam zaledwie dwadzieścia cztery razy. Ale jeszcze dziwniejsze, że niemal zawsze dotyczy Nieprzyjaciela, a nie ludzkich istot. Nic, tylko Nieprzyjaciel musi i musi. Musi przyprowadzić zagubione owce. Musi głosić Dobrą Nowinę. Musi być w drodze, bo rzecz niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jerozolimą. Musi wiele...

4027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]