Murek, syreni śpiew i Marsjanie

Obok Burgundii porwanej przez boginie luksusu, spekulacji i kasy istnieje wciąż Burgundia rzeczy zwykłych i win zwykłych, a pysznych.

Reklama

Murek, syreni śpiew i Marsjanie

Murek, syreni śpiew i Marsjanie

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Obok Burgundii porwanej przez boginie luksusu, spekulacji i kasy istnieje wciąż Burgundia rzeczy zwykłych i win zwykłych, a pysznych.
Winnica Romanée-Conti w Burgundii, Francja. / MAX SHEN / CONTRIBUTOR / GETTY IMAGES
W

Wszyscy mówią „Burgundia, Burgundia”, a ja Burgundii nie widziałem. Ktoś powie, że przesadzam, lecz nie piłem przecież Romanée-Conti. Ani Chambertin spod ręki pani Leroux. Ani Cros Parantoux od Jayera. Zresztą kto w sprawie Burgundii nie przesadza? Przesadzają winiarze, z cenami. Przesadzają importerzy, z cenami. Przesadzają inwestorzy, z kosztami. Przesadzają dziennikarze, z epitetami. Przesadzają wielbiciele, ze ślepą miłością.

Co jest za tym murkiem?

Wielbiciele istnieli od zawsze, teraz ciągną tu stadami. Nieprzebrane ilości zdążające do wodopoju. Rezerwat Serengeti w porze wiosennej, gdy rzeki przybiorą, gazele, słonie i tygrysy w jednej wielkiej wędrówce. W mondovino wszystkie drogi prowadzą dzisiaj do Beaune. Prywatnymi jetami, liniami low cost, TGV i ciuchciami regionalnymi, jaguarami i zdezelowanymi dieslami, dawniej jeszcze autostopem, a...

18905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]