Ładowanie...
Msze dziecięce:,,Kato-polo”
Wielu kapłanów jest dziś przekonanych, że Msza ma być lekka, łatwa i przyjemna. Efektem są najróżniejsze liturgiczne dziwactwa i trywialności. Praktyki te to rodzaj „kościelnego McDonalds'a”, „kato-polo” czy „kościelenoweli”: bezmyślne odcinanie się od setek lat tradycji prowadzi zaś do płycizn, bezguścia i co najważniejsze do utraty poczucia sacrum - tak twierdzi w WIęZi (nr 12/2002) ks. Jacek Dunin-Borkowski, wykładowca teologii dogmatycznej w Praskim Seminarium Duchownym. O czym mowa? Szczególnym przykładem tego zjawiska są - jego zdaniem - tzw. Msze dla dzieci, których organizowanie jest obecnie normą we wszystkich niemal polskich parafiach. Mają być one dowodem troski o duszpasterstwo najmłodszych, tymczasem zwykle wcale „nie prowadzą dzieci do zrozumienia liturgii”. Przeciwnie: „skutecznie zabijają w nich, i w dorosłych uczestniczących w tego rodzaju spektaklach, poczucie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]